wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Szkoła na Nadodrzu realizuje międzynarodowy program
Kliknij, aby powiększyć
Natalia, Franciszek, Mateusz i Sebastian - uczniowie SP 108 we Wrocławiu fot. Marek Księżarek
Natalia, Franciszek, Mateusz i Sebastian - uczniowie SP 108 we Wrocławiu

Szkoła Podstawowa nr 108, przy ul. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu jest jedyną w Polsce publiczną szkołą podstawową z międzynarodowym programem International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP). Jak wyglądają lekcje i co jest w nich najważniejsze? Czy taka forma podoba się uczniom? Sprawdziliśmy!

Reklama

Wrocławska podstawówka z międzynarodowym programem IB

Wrocławska „stoósemka” dołączyła do elitarnego grona szkół realizujących IB PYP – międzynarodowy program edukacyjny zapoczątkowany przez fundację International Baccalaureate w 1997 r. w Genewie. Podstawowe jego założenia obejmują m.in. motywowanie i rozwijanie dociekliwości dzieci oraz doskonalenie umiejętności komunikacyjnych.

Międzynarodowa organizacja IB  propaguje edukację dla dzieci i młodzieży na trzech poziomach - pierwszy poziom to PYP (Primary Years Programme), czyli najniższy poziom i my w tym programie uczestniczymy. Następny to jest MYP (Middle Years Programme) skierowany do starszych uczniów (od 11 do 16 lat), ostatni kończy się programem matury międzynarodowej tzw. IB Diploma Programme. My zdecydowaliśmy się aplikować na ten najniższy poziom, czyli program kierowany do uczniów klas I-IV.
Stanisława Socha, dyrektor SP nr 108 we Wrocławiu

Bardzo długo przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia realizacji tego programu, ponieważ była nam potrzebna zmiana mentalności, sposobu myślenia o szkole i to jest niestety proces. Najpierw rozpoczęliśmy od realizacji różnych innowacji pedagogicznych, następny etap to było uczestnictwo w lekcjach kreatywności i ocenienia kształtującego – mówi dyrektor.

W naszej szkole zatrudnieni są nauczyciele o bardzo dużym potencjale, którzy dostrzegli potrzebę zmian w systemie edukacji - na tym można było się oprzeć, bo warunkiem przystąpienia do realizacji wprowadzenia zmian w szkole jest gotowość kadry pedagogicznej oraz jej niepokój twórczy. Nie można wprowadzić żadnej zmiany bez akceptacji środowiska, bez zgody rodziców, grona pedagogicznego, a także bez wsparcia organu prowadzącego szkołę, który również odegrał w tym procesie bardzo ważną rolę. Nasza procedura trwała długo, ponieważ przygotowywaliśmy się do programu przez prawie trzy lata.
Stanisława Socha, dyrektor SP nr 108 we Wrocławiu

Od stycznia tego roku SP nr 108 przy ul. Chrobrego oficjalnie została akredytowana i otrzymała zgodę na prowadzenie programu IB PYP.

Na czym polega program IB?

Głównymi elementami programu International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP) są: świadomość międzykulturowa, praca w grupach, motywowanie do działania, rozwijanie umiejętności komunikacyjnych oraz znajomości języków obcych.

Przede wszystkim pracujemy transdyscyplinarnie, to znaczy nie patrzymy przez pryzmat swojego przedmiotu, ale planujemy działania co tydzień wspólnie z innymi nauczycielami. Planujemy takie aktywności, które wpisują się w obszary badawcze proponowane przez międzynarodową organizację IB, co ważne realizujemy polską podstawę programową.
Karol Pospiech, nauczyciel j. polskiego w SP nr 108

Jak wygląda nauka?

Uczniowie pracują w grupach, najczęściej w czteroosobowych lub pięcioosobowych zespołach na wszystkich przedmiotach. Pracują z wykorzystaniem różnych dostępnych źródeł i pomocy, mają ciągły dostęp np. do biblioteki, do której mogą podejść i zweryfikować niezbędne wiadomości. Na zajęciach np. języka polskiego, historii czy przyrody wprowadzamy elementy języka angielskiego. To jest też taki dodatkowy profit, że tych godzin języka angielskiego jest więcej dzięki temu programowi. 
Karol Pospiech, nauczyciel j. polskiego w SP nr 108

W programie IB uczestniczą klasy I-IV – w sumie 170 uczniów. Wszyscy nauczyciele w placówce zostali przeszkoleni przez specjalistów z IB i otrzymali certyfikaty upoważniające do pracy w tym programie. 

– Lekcje w ramach programu IB bardzo nam się podobają. Nie są to klasyczne zajęcia. Sporo pracujemy w grupach i bez podręczników. Dużo też mówimy po angielsku, co nam się zawsze przyda – opowiadają uczniowie klasy IV w SP nr 108 we Wrocławiu.

IB od lat w V LO we Wrocławiu

Od 1997 roku w V Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu funkcjonują klasy International Baccalaureate Diploma Programme (IB-DP), przygotowujące do Matury Międzynarodowej, a od roku 2006 również klasy International Baccalaureate Middle Years Programme (IB-MYP), przygotowujące do nauki w programie (IB-DP).

Wspieramy dyrektorów wrocławskich placówek w realizacji programów międzynarodowych. Program IB PYP to kolejny krok w stronę edukacji przyszłości. Uzupełnia też międzynarodową ofertę oświatową w naszym mieście. Program IB, na poziomie szkoły ponadpodstawowej, realizowany jest już w V LO we Wrocławiu.
Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu

Edukacja IB w „piątce” obejmuje cały okres nauki w liceum:

  • program IB-MYP w klasach I i II, 
  • program IB-DP w klasach III i IV.

W oddziale IB-MYP wybrane zajęcia edukacyjne prowadzone są w języku angielskim, natomiast w oddziałach IB-DP realizuje się w tym języku wszystkie zajęcia z wyjątkiem języków.

Uczniowie IB-DP uczą się w małych grupach. Szkoła umożliwia uczniom oddziałów międzynarodowych MYP i DP przejście na każdym etapie edukacji do oddziału narodowego, a zainteresowanym uczniom stwarza warunki do przystąpienia do polskiego egzaminu maturalnego, na zasadach określonych w polskich przepisach prawa.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl